Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Blog Single

Kullanıcı deneyimi tanım olarak bir ürünün sistemin veya hizmetin kullanımından ve öngörülen kullanımdan kaynaklanan kişinin algıları ve tepkileridir. Günümüzde rekabet halinde olan firmalar kullanıcı deneyimi konusuna son dönemlerde oldukça fazla yatırım yapmaya başlamışlardır. Arama motorlarının da son zamanlarda dikkatle üzerinde durduğu bir olay haline gelmiştir.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde kaliteli zaman geçirmesine ve verimli bir şekilde sitenizden ayrılmasını ele alır. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlayan site için geri dönüşü;

  • Satış ve çevrimiçi hacmini arttırır
  • Marka bilinirliğini arttırır
  • Dış kaynak maliyetini düşürür
  • Popüler arama motorlarında sıralama artışını etkiler

Kullanıcı deneyimini değerlendirirken başlıca bazı faktörler vardır. Bunlar;

Kullanıcı Deneyimi ve Tasarım

Hizmet olarak sunulan servisin ne olduğuna göre tasarımı da değişmelidir. Bir kamu kurumu ile kişisel blog tasarımı aynı şekilde aynı renklerde olamaz. Mesela bir e-ticaret sitesi tasarımı kullanıcının ihtiyacını karşılayacak şekilde olmalıdır. Araç çubuğunun , sepet kısmının yeri kullanıcı alışkanlıklarına uygun olması daha iyidir.

Kullanıcı Deneyimi Sayesinde Fayda sağlama

Tasarım kısmı doğru şekilde hazırlandıktan sonra sitenin kullanıcı deneyimi ile fayda sağlama kısmına geçiş yapılmalıdır. Bu kısım ziyaretçi gözünde sitenin prestiji açısından son derece önemlidir. Web sitesine girdiğinde ziyaretçinin geçirdiği zaman dikkate alınmalıdır. Siteye içerik sağlarken kullanıcı açısından bilginin değerli ve faydalı olmasına dikkat edilmelidir.

Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik-Yeterlilik

Kullanılabilirlik olarak ele alınan durum kullanıcının ilk defa siteye girdiğinde ulaşmak istediği bilgiye çabuk ve kolay bir şekilde varmasıdır. Eskiye göre artık en kısa şekilde ihtiyaca ulaşım kullanıcı deneyimi açısından ön plana çıkmaktadır. Yeterlilik ise kullanıcı tarafından her şeyinizin tam olması demektir. Yani ders çalışacaksınız her şeyi masaya koymuşsunuz fakat kaleminiz çantada kalmış, kalemi almak için çantaya gitmeniz gerekiyor ise bu yeterlilik kriterine uymuyorsunuz anlamına gelir.

Bu Gönderiyi Paylaş :

Yorum Yap