E-Ticarette Sosyal Medyanın Önemi

Blog Single

Son yıllarda internetin ve teknolojinin büyük gelişim göstermesiyle birlikte sosyal medya kullanımı arttı, hatta hayatımızın büyük bir parçası haline geldi desek yanlış olmaz. Bu durumda insanlar vaktinin çoğunu sosyal medyaya ayırır hale geldi ve çeşitli kanallarda hesaplar açmaya başladı. Gencinden yaşlısına her kesimin ilgisini çeken sosyal medya e-ticaret sitelerinin de dikkatinden kaçmadı. Rekabet ortamının yüksek olduğu e-ticaret sektöründe sosyal medyanın gücünü es geçmeyen firmalar sosyal medya kanallarını kullanıcı isteklerine göre optimize ederek daha fazla müşteriye ulaşma imkanı yakaladı.

 

Sizde bir e-ticaret sitesine sahipseniz ve daha çok müşteriye hitap etmek, web sitesi dışında başka kanallardan da satış yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey sosyal medyada aktif hale gelmek. Facebook , Twitter, İnstagram gibi güçlü satın alma platformlarında firmanız adına hesap açarak işe başlayabilirsiniz. Açtığınız hesaplardan güncel durumlar hakkında veya yeni çıkmış/çıkacak ürünlerinizi paylaşarak satışlarınızda artış sağlayabilirsiniz. Yürüteceğiniz reklam, kampanya çalışmalarının sosyal medya uzmanları tarafından yönetilmesi de sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşır. Sosyal medyayı kullanırken de dikkat edilmesi gereken belli noktalar vardır. Hesaplarınızı mutlaka SEO uyumlu kullanmanız gerekir. SEO uyumlu sosyal medya kullanımı için paylaşımlarınızı istikrarlı ve sürekli olarak yapmalısınız. Her gün aynı saatlerde paylaşmaya özen göstermelisiniz. Özgün içerik kullanmalı, görsellerinizi kendiniz veya bir fotoğrafçıya çektirmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca Youtube gibi sitelerde kanal oluşturarak, ürünlerinizi ve markanızı tanıtıcı videolar çekip yayınlayabilirsiniz. Bunların dışında Google+, vb. diğer sosyal medya kanallarını da kullanabilirsiniz. Ancak her platformda olmak zorunda değilsiniz. Yaptığınız işe en uygun, getirisi en yüksek platformlar hangileri ise onları tercih etmelisiniz. E-ticaret sitenizde kullandığınız hesapların logolarını bulundurmalı ve doğru link çıkışı vermeye dikkat etmelisiniz.

 

Yukarıda anlattıklarımızdan da anlaşılacağı üzere sosyal medya e-ticaret için hayati önem taşımakta. İnternetteki rekabetin gittikçe kızıştığı son yıllarda firmaların bir adım öne çıkmak için çok önem verdiği bir araç haline geldi. Sosyal medyayı etkin kullanan firmaların satışlarında yaşanan artışlar da bizi kanıtlar nitelikte. Sizde sosyal medyada etkin olarak kısa sürede olumlu geri dönüşler elde edebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş :

Yorum Yap