E-Ticaret Siteleri İçin Logonun Önemi

Blog Single

E-ticaret siteniz varsa dikkat çekici bir logo hazırlamak yapacağınız ilk işlerden biri olmalıdır. Bu logonun farklı ve ayırt edici özelliklerde olması marka bilinirliğinizi artıracak ve sitenizin tanınmasında sizlere en iyi yardımı sunacaktır. İyi ve dikkat çekici bir logo tasarımı yapmak düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Yeni kurulan e-ticaret siteleri logo tasarımı için kendilerine belirli bir bütçe ayırmalı ya da tasarımı kendileri yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki logo basit bir işaretten ibaret değildir. Markanızı resim, şekiller, fontlar ve renkler ile yansıtmaya çalışmaktır. Peki markanızı temsil edecek, bir nevi markanızın insanların aklında kalmasını sağlayacak logoların tasarımı nasıl olmalıdır?

Firmanız için hazırlayacağınız logo sade, basit olmalı ve arka fonunda koyu renkler yerine açık renkler tercih edilmelidir. Sade ve basit olmasından kasıt ise logonun hatırlanma oranını üst seviyeye çıkarmaktır. Eğer ki kendi logonuzu hazırlayacaksanız firmanıza hitap eden renk, font ve semboller kullanarak tanıtımınızı en iyi şekilde yapabilirsiniz. Diğer önemli bir konu ise logonuzun belli bir süre kullanıma açık olacak şekilde değil, uzun yıllar kullanılabilir şekilde tasarlanmasıdır.

Logonuzu tasarlarken kime hitap ettiğiniz son derece önemlidir yani kadınlara hitap edecek bir e-ticaret sitesi için logo fonunu siyah, lacivert veya gri gibi renklerden yana kullanmamalısınız. Bu tarz renkler font için itici duracaktır. Bu renklerin yerine mor, pembe, kırmızı, sarı gibi canlı renklerin kullanılması hem çekiciliği artıracak hem de akılda kalmanızı sağlayacaktır. Logonuzu tasarlarken sembol kullanacaksanız sizi en iyi şekilde anlatan yani marka mesajınızı en iyi şekilde müşteriye ulaştırabilen semboller kullanmak doğru bir seçim olacaktır. Tasarımda yazınında önemi küçümsenmeyecek derecede önemlidir. Ciddi bir imaj sergiliyor iseniz köşeli ve sert yazı fontlarını kullanmak doğru bir tercih olacaktır. Fakat hedef kitleniz genç kesim ise daha hareketli ve yuvarlak köşeli yazı fontları kullanmak gerekir.

Bu yazımızı kısaca özetlemiş olursak ;

   Logolar internet aramalarında ilgili kurumun bulunmasını kolaylaştıracağı gibi markanın da akılda kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca logo tasarımı aşamasında ise kurumun ne iş yapacağı dikkate alınmalı ve ona göre sembol, renk ve yazı fontu ayarlanmalıdır.

Bu Gönderiyi Paylaş :

Yorum Yap