E-ticaret Girişimlerinde Olması Gereken Özellikler

Blog Single

Hepimizin bildiği gibi internet mecrasında çok sayıda elektronik ticaret sitesi bulunmaktadır. Fakat bu sitelerin hepsi başarılı olamamaktadır. Bunun sebebi olarak birçok neden sayılabilir fakat en önemlisi elektronik ticaret girişiminde bulunan girişimcilerin attığı adımlardır. Her ne kadar bütün imkanlar sağlanmış olsa da girişimci tarafından atılan ilk adımlar sağlam olmadığı taktirde girişim başarıya ulaşamayacaktır. Bizde bu yazımızda bir e-ticaret girişimcisinde bulunması özelliklerin neler olduğundan bahsedeceğiz

1-Öz güvenli Olmak

Bir girişimci de olması gereken ilk özellik öz güvenli olmaktır. Eğer ki öz güveniniz yoksa bu durum, karşınıza çıkan ilk riskli durumda kararsız kalmanıza, karşınıza çıkan fırsatları kaçırmanıza sebep olacaktır. Öz güvenli olabilmek içinse ilk yapılması gereken şey yapacağınız iş hakkında gerekli bilgi sahibi olup bu bilgilerinize güvenmenizdir. Sahip olduğunuz bilgilerinize güvenmeniz, karşınıza çıkacak zorlu karar alma durumlarında size büyük ölçüde yardımcı olacak ve yol gösterecektir.

2-Doğru Planlama Yapabilmek

Çoğu girişimcinin yaptığı en büyük hatalardan biride plan yapmadan işe başlamaktır. Bir işe hemen başlamak yerine bütün ayrıntıları düşünüp hayata geçirmeniz her zaman daha sağlıklıdır. Doğru planlama yaptığınız taktirde, her şey daha net olacak ve iş planı hızlı bir şekilde hayata geçirilebilecektir.

3-İleriyi Görebilmek

Planlamadan sonra sahip olmanız gereken özelliklerden bir diğeri de ileri görüşlü olabilmektir. Yapacağınız iş belirli bir zamandan sonra değişim ve gelişim isteyecektir. Bunun için de atılan her adımda gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlara çare olacak alternatifler geliştirmeniz gerekmektedir.

4-Zamanı Doğru Kullanabilmek

Yeni başlayacağınız bir işin başarılı şekilde ilerlemesini sağlayan en büyük etkenlerden biri de zamanı verimli kullanmaktır. Sektörde ki değişimleri takip etmek, yeni ürünler ve yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak ve en önemlisi de müşterilerin sürekli değişen isteklerini takip edebilmek için zamanınızı doğru ve verimli kullanmanız gerekmektedir. Zamanı boşa harcadığınız taktirde işiniz belirli bir süre sonra gelişen ve büyüyen sektöre ayak uyduramayıp başarısızlıkla sonlanacaktır.

5-Hırslı ve Azimli Olmak

İşe yeni başladığınız için bazen her şey planladığınız gibi gitmeyebilir. Bir çok olumsuzluk ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlarda yapmanız gereken ilk şey sakin olup azimli bir şekilde sorunu çözmek olmalıdır. Azimli olamadığınız durumda ise işler yolunda gitmediğinde pes edecek ve işiniz başarısızlıkla sonlanacaktır.

Hırs kelimesi ilk duyulduğunda olumsuz anlamlar ifade etse de iş dünyasının olmazsa olmazıdır. Mevcut işinizi büyütmek, pazarda daha fazla söz sahibi olmak ve marka bilinirliği yaratmak için hırs, başarıya giden yoldaki en büyük dostunuz olacaktır. Yalnız burada ki dost, kontrol edilemediğinde ve ya yanlış yönlendirildiğinde bir düşmana dönüşebilir. Bu nedenle atılan adımlarda bir hayli dikkatli olmak gerekmektedir.

Yukarıda anlattıklarımızı dikkate alarak ve uygulayarak sizde başarılı bir girişimci olabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş :

Yorum Yap