Dropshipping ( Stoksuz E-Ticaret ) nedir? Hangi amaçla kullanılır? Nasıl Yapılır?

Blog Single

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nedir?

DropShipping kavramı stok tutulmadan, tedarikçilerle çalışarak yapılan e-ticaret şeklidir. Girişimin depo olanağı veya kendi ürettiği ürünler yoksa, bu şekilde bir satış şeklini seçebilir. Tedarikçiden alınacak ürünler sisteme girildikten sonra, sipariş geldikçe tedarikçi ile iletişime geçilerek, siparişlerin talep edildiği bir yöntemdir.

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nasıl Yapılır?

1) Bunun için öncelikle e-ticaret alt yapınızın xml entegrasyonlarını desteklemesi gerekmektedir.

2) Daha sonra hangi ürün yelpazesinde ürün satışı yapmak istediğinizi seçmelisiniz.

3) İlk iki adımdan sonra hangi tedarikçi firmalar ile çalışabileceğinizi araştırmanız gerekmektedir. Firmaları araştırırken, referans bayilerine, üyelik ücretlerine ve komisyon oranlarına da dikkat etmelisiniz. Kaç saatte bir güncelleme yapıldığı da oldukça önemlidir. Çünkü az stoklu ürünlerde satış yapıldıkça tükenen stoklar geç güncellendiğinde , olmayan stokların satışı sebebiyle sorun yaşanmaktadır.

4) Firmanızı da seçtikten sonra size verilen xml adresini e-ticaret alt yapı hizmeti aldığınız firmanıza iletmelisiniz. XML yapısına göre aktarım ayarlarınız yapıldıktan sonra ürünler sisteminize aktarılacaktır.

5) Stoksuz e-ticarette ürünler aktarılırken alış fiyatlarınıza kdv ve kar marjınızı eklemeyi unutmayınız. Fiyatlarınızda ki kar marjınızı hesaplarken, N11, Gittigidiyor gibi pazar yerlerini dolaşarak, aynı ürünü satan diğer satıcıların fiyatlarını inceleyebilirsiniz. , WeCart E-Ticaret Yazılımı  yapısına özel, fiyat aralığına göre veya marka-kategori bazlı da kar marjınızı belirleyebilirsiniz.

6) Aktarılan ürünlerinizi mutlaka siz de inceleyip, bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Müşterileriniz ürün hakkında bilgi edinmek istediğinde, sorularını cevaplayabilecek düzeyde bilgi sahibi olmalısınız.

7) Tedarikçi firmanız ayrıca özel indirimler, paket satışlar düzenleyebilir. Sürekli kontrol edip, kendi sitenizde de aynı uygulamaları kullanabilirsiniz.

8) Sipariş geldiğinde, tedarikçinizin verdiği panelden ürünlerinizi sipariş verip, müşteriye direkt gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Ya da kargonun size ulaştırılmasını isteyip, siz gönderim yapabilirsiniz.

9) İade ve değişimler için tedarikçinizin kargo numarasını almayı unutmayınız. Bu kargo numarası ile iade ve değişimlerinizi yaparak, kargo maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

DropShipping Modelinin Avantaj ve Dezavantajları

Stoksuz E-Ticaret nedir?

 Avantajları;

 • Hiç para harcamadan veya çok az bir sermaye ile işe hemen başlayabilirsiniz.
 • Ürünlerinizin satışı gerçekleşmeden ürün alış bedeli ödemezsiniz
 • Depo ve stok maliyetleriniz olmaz.
 • Sipariş paketleme maliyetiniz olmaz.
 • Kargolama ile uğraşmazsınız.
 • Ürün siparişi aldığınız anda siparişi gönderebilirsiniz.
 • Tek bir tedarikçi ile çalışmak zorunda değilsiniz. Ürün çeşitinizi istediğiniz kadar arttırabilirsiniz.

Dezavantajları ;

 • Görmediğiniz ürünü satmak zorunda kaldığınız için üçüncü bir kuruma güvenmek zorundasınız.
 • Envanter yönetimi yapamazsınız.
 • Sattığınız üründe stok problemi yaşayabilirsiniz.
 • Üçüncü bir kuruma bağlı olduğunuzdan müşterinize anında cevap veremeyebilirsiniz.

Hemen Başlayın !

Enterprise ve Professional paketlerimizi satın alın, stoksuz e-ticarete hemen başlayın ! Mobil tema ve pazar yeri entegrasyonu dahildir.

https://www.wecart.com.tr/eticaret-paket-fiyatlari/

Bu Gönderiyi Paylaş :

Yorum Yap