Alan Adı (Domain) Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blog Single

Alan adı bir e-ticaret sitesi için çok önemlidir. E-ticaret sitenizin internet ortamındaki adresidir. Sonradan değiştirmeniz ziyaretçileriniz için uygun bir imaj bırakmayacağından, doğru adresi seçmelisiniz. Alan adı uzunluğu 13-15 karakterden uzun olmamalıdır. Uzun olması durumunda akılda kalıcılık azalacaktır. Anlamlı kelimeler olabildiği gibi, anlamı olmayan ama okunması kolay kısa kelimeler de olabilir.

Nasıl bir adres bulabillirim ?

1- Firma adınızı internet adresi olarak kullanabilirsiniz, fakat bulunabilirlik açısından çok kullanışlı olmayacaktır. Arama motorları anahtar kelimelerin geçtiği alan adlarını daha ön sıralarda çıkarmayı tercih eder. Örneğin kitap satışı yapan bir e-ticaret siteniz varsa kitapkulubu.com, kitaplik.com gibi kitap kelimesinin geçtiği alan adlarını seçmeyi düşünmelisiniz.

2- En fazla 2 kelimeden oluşan alan adlarını seçmeniz akılda kalıcılık açısından önemlidir.

3- Türkçe karakterler(ç,ü,ğ,ş,ö) ve ingilizce karakterler (q,x,w) kullanmamaya çalışmalısınız.

4- Eğer sadece Türkiye’de faaliyet gösterecek bir e-ticaret sitesi iseniz .com.tr uzantılı alan adı da düşünebilirsiniz.

5- .com uzantılar her zaman daha akılda kalıcıdır. Bunun yanında .net uzantısını da aynı anda almanız sonrası için uygun bir önlemdir.

6- Alan adını alırken marka tescil durumuna da dikkat etmelisiniz. Eğer tescilli bir markanın alan adı ise sonradan sorun yaşayabilirsiniz.

Bulduğum adresin uygunluğunu nasıl kontrol edebilirim?

Bunun için alan adı hizmeti veren bir firmanın sitesinden kontrol edebilirsiniz. Örneğin http://www.godaddy.com adresine girdiğinizde alan adı arama bölümünden seçtiğiniz alan adını yazdıktan sonra “Alan Adını Arayın” linkine tıklayarak uygunluk durumunu kontrol edebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş :

Yorum Yap